fbpx

Festivalul Internațional de Film Independent ”ANONIMVL” 2016

Festivalul Internațional de Film Independent va avea loc în perioada 8-14 August la Sfântu Gheorghe în Delta Dunării, în Complexul Green Village și Dolphin Camping. Conform tradiției, accesul la toate evenimentele și proiecțiile Festivalului este gratuit.

Cele 6 titluri propuse de curatorul de film Ludmila Cvikova pentru Competiția de lungmetraj ANONIMUL 13 și care concurează pentru Trofeul ANONIMUL, acordat exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Sfântu Gheorghe, sunt:

HEDI, regia Mohamed Ben Attia, Tunisia- Belgia- Franța, 2016- Ursul de Argint pentru cel mai bun actor- Majd Mastoura, Premiul pentru debut la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, 2016;

RADIO DREAMS, regia Babak Jalali, SUA, 2016- Hivos Tiger Award, Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 2016;

5 OCTOBER, regia Martin Kollár, Slovacia- Cehia, 2016- Bright Future, Festivalul Internațional de Film de la Rotterdam, 2016;

THE LAND OF THE ENLIGHTENED, regia Pieter-Jan De Pue, Belgia- Irlanda, 2016- Premiul special al Juriului pentru Cea mai bună imagine la Festivalul de Film Sundance, 2016;

DEMON, în regia regretatului regizor Marcin Wrona, Polonia- Israel, 2015- Festivalul Internațional de Film de la Toronto, 2015;

MIRACOLUL DIN TEKIR/ THE MIRACLE OF TEKIR, regia Ruxandra Zenide, Elveția- România, 2015, Premiul Emerging Swiss Talent, Festivalul de Film din Zürich, 2015.

Peste 350 de scurtmetraje din 33 de țări au fost înscrise pentru Competiția de scurtmetraj ficțiune și animație ANONIMUL 13, selecția acestora aparținând criticului de film Irina-Margareta Nistor.

anonimul_13_2016_final_900

Programul Festivalului Internațional de Film Independent ”ANONIMV”  8-9 AUGUST

LUNI, 8 AUGUST

CAMPING:

22.00- 22.30 Gala de Deschidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2016, ediția a XIII-a

22.30- 00.40 Film deschidere: THE HANDMAIDEN R: Park Chan-wook, 144’

00.40- 01.00 Competiție scurtmetraj străin 1: TRIAL & ERROR R: Antje Heyn (Germania), 6’ HOMONIMOS ANONIMOS/ NAMESAKES ANONYMOUS R: Jose Luis Santos Perez (Spania), 7’ WINTER R: Lina Roessler (Canada), 7’

01.00- 02.30 Competiție lungmetraj: DEMONUL/ DEMON R: Marcin Wrona (Polonia- Israel), 94’

02.30- 03.25 Competiție scurtmetraj străin 2: I SAID I WOULD NEVER TALK ABOUT POLITICS R: Aitor Oñederra (Spania), 11’ SUBOTIKA- LAND OF WONDER R: Peter Volkart (Elveția), 14’ QUI N’A PAS SA PART D’OMBRE/ WHO DOESN’T HAVE A DARK SIDE R: Leo Favier (Franța), 15’ ZU IHRER EIGENEN SICHERHEIT/ FOR YOUR OWN SAFETY R: Florian Heinzen-Ziob (Germania), 15’

MARȚI, 9 AUGUST

SALA 1:

11:00- 12.40 Competiție scurtmetraj străin 1 TRIAL & ERROR R: Antje Heyn (Germania), 6’ HOMONIMOS ANONIMOS/ NAMESAKES ANONYMOUS R: Jose Luis Santos Perez (Spania), 7’ WINTER R: Lina Roessler (Canada), 7’

Competiție scurtmetraj străin 2: I SAID I WOULD NEVER TALK ABOUT POLITICS R: Aitor Oñederra (Spania), 11’ SUBOTIKA- LAND OF WONDER R: Peter Volkart (Elveția), 14’ QUI N’A PAS SA PART D’OMBRE/ WHO DOESN’T HAVE A DARK SIDE R: Leo Favier (Franța), 15’ ZU IHRER EIGENEN SICHERHEIT/ FOR YOUR OWN SAFETY R: Florian Heinzen-Ziob (Germania), 15’ Competiție scurtmetraj străin 3:  DIE BADEWANNE/ THE BATHTUB R: Tim Ellrich (Germania), 13’ EL ASCENSOR/ THE LIFT R: Javier Polo (Spania), 7’ SPIDER WEB R: Natalia Chernysheva (Rusia), 4’

Sala 1:

13.00- 14.10 HBO Film DOAR O RĂSUFLARE/ A MERE BREATH R: Monica Lăzurean-Gorgan (România), 67’

15.00- 16.40 OFF Românesc DUBLU/ DOUBLE R: Catrinel Dănăiață, 100’

17.30- 19.20 Competiție scurtmetraj românesc 1: O NOAPTE ÎN TOKORIKI/ A NIGHT IN TOKORIKI R: Roxana Stroe, 18’ ÎNTR-O SEARĂ/ ONE NIGHT R: Teodor Mirea, 11’

Competiție scurtmetraj românesc 2: 40 DE ZILE/ 40 DAYS R: Sorin Tănase, 20’ 4:15 SFÂRŞITUL LUMII/ 4:15 THE END OF THE WORLD R: Gabi Virginia Şarga, Cătălin Rotaru, 15’

Competiție scurtmetraj străin: 4 THE SAME BLOOD R: Mitry Semenov-Aleinikov (Belarus), 15’ TERMINALLY HAPPY R: Adina Istrate (Marea Britanie- Norvegia), 13’ ALIKE R: Daniel Martínez Lara, Rafa Cano Méndez (Spania), 8’

SALA 2:

11.00- 12.50 JOINT SECURITY AREA R: Park Chan-wook, 110’

13.15-14.50 Competiție lungmetraj DEMONUL/ DEMON R: Marcin Wrona (Polonia- Israel), 94’

15.00- 17.10 SYMPATHY FOR MR. VENGEANCE R:- Park Chan-wook, 129’

17.30- 19.00 Competiție lungmetraj MIRACOLUL DIN TEKIR/ THE MIRACLE OF TEKIR R:- Ruxandra Zenide (Elveția- România), 90’ CAMPING

21.15- 00.30 OFF Românesc SIERANEVADA R:- Cristi Puiu, 173’

00.30- 01.30 OFF Românesc NINEL R: Constantin Popescu, 26’ OASE PENTRU OTTO R:-  Matei Lucaci-Grunberg, 29’

01.30- 02.50 Competiție lungmetraj MIRACOLUL DIN TEKIR/ THE MIRACLE OF TEKIR – R: Ruxandra Zenide (Elveția- România), 90’

CAMPING:

21.15- 00.30 OFF Românesc: SIERANEVADA R: – Cristi Puiu, 173’

00.30- 01.30 OFF Românesc: NINEL R: Constantin Popescu, 26’ OASE PENTRU OTTO R:- Matei Lucaci-Grunberg, 29’

01.30- 02.50 Competiție lungmetraj: MIRACOLUL DIN TEKIR/ THE MIRACLE OF TEKIR- R: Ruxandra Zenide (Elveția- România), 90’

02.50- 03.15 Competiție scurtmetraj străin 3: DIE BADEWANNE/ THE BATHTUB R: Tim Ellrich (Germania), 13’ EL ASCENSOR/ THE LIFT R: Javier Polo (Spania), 7’ SPIDER WEB R: Natalia Chernysheva (Rusia), 4’

Programul complet al festivalului îl găsiți AICI

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *